OTOMATIK TANIMLAMA SISTEMI – AIS

Otomatik Tanimlama Sistemi – AIS, Uluslararasi Denizcilik Örgütü (International Maritime Organization_IMO) tarafindan 1997 yilinda yayimlanan bazi performans tavsiyeleri belgesi ile uluslararasi geçerlik kazanan bir sisteme dönüsmüstür.

Temel olarak denizde seyir emniyetinin ve güvenligin artirilmasini saglayan Otomatik Tanimlama Sistemi – AIS, 2004 yilindan bu yana tüm ticari gemilerde zorunlu olarak bulundurulmaktadir. Sistem, AIS Transponder cihazinin bulunduruldugu geminin montaj esnasinda girilen ve daha sonra degistirilemeyen Statik (Kalici) Bilgileri, seyir esnasinda anlik olarak belirlenen Dinamik (Degisken) Bilgileri ve geminin seferine özel olusturulan Sefer Bilgilerinin, düzenli araliklarla VHF kanallari üzerinden yayinlanmasi esasina dayanmaktadir.

AIS Transponder bulunduran gemiden gönderilen bu bilgilerin tümü, diger gemilerde bulunan AIS Transponder cihazi ekraninda görülecegi için, hareket halindeki tüm deniz tasitlari etrafindaki deniz trafigini tüm detaylari ile takip edebilecekler ve bu sekilde çatismadan korunarak seyir güvenliklerini artirabileceklerdir.

AIS Transponder cihazlari, farkli ihtiyaçlara cevap verebilecek modellerde gelistirilmektedir:

Sadece AIS mesajlarinin dinlendigi ve bu mesajlarin bir ekranda gösterildigi sistemler, AIS Alici (AIS Receiver) veya Pasif Radar olarak adlandirilmaktadir.

Benzer sekilde, alici fonksiyonu olmayan ve sadece bulunduruldugu deniz tasitinin diger AIS Sistemleri tarafindan izlenebilmesini saglayan cihazlar, AIS Verici (AIS Transmitter) olarak adlandirilmaktadir.

AIS TRANSPONDER MONTAJI

AIS MONTAJI
AIS Cihazının Montajı: İlk önce müşteriye fatura kesiliyor. Bu fatura fotokopisi ile Telekomünikasyon Kurumuna (TK), bir dilekçe ile müracaat edilerek, cihaz seri no’sunun Telsiz Ruhsatına işlenmesi ve gemi tanıma numarası yani MMSI no’su tahsisi isteniyor. MMSI numarasının TK tarafından bildirilmesinden sonra gemiye ait Denize Elverişlilik Belgesi (DEB) ve TK ruhsatındaki bilgiler programlanıyor ve cihaz montaja hazır oluyor.Yabancı Bayraklı gemilerin MMSI no’su tahsisi, kendi ülkelerinde bağlı bulundukları Telekomünikasyon Kurumları tarafından yapılmaktadır.

Start typing and press Enter to search